MAKSIMS KRUTIKOVS

Esmu dzimis 2000. gada 20. maijā Rīgā, kur kopā ar ģimeni nodzīvojām līdz 2004. gada aprīlim, kad pārvācāmies uz dzīvi Iecavā. Šeit sākās arī manas bērnudārznieka un skolnieka gaitas. Skolas gados biju diezgan aktīvs – piedalījos skolas avīzes veidošanā, Skolēnu Domes darbā, vienu brīdi pat būdams tās priekšsēdētājs un citās dažādās aktivitātēs.
Par sabiedriski aktīvās darbības toreizējā Iecavas novada mērogā pirmsākumiem ir uzskatāms 2015. gada 30. janvāris, kad kopā ar Iecavas Dienas centra “Iecavnīca” vadītāju Ģirtu Majoru organizējām 1991. gada janvāra barikāžu atceres pasākumu, kas bija pirmais pasākums novada teritorijā pēc ilga pārtraukuma. 2015. gada 8. aprīlī tiku ievēlēts par neformālās apvienības “Iecavas Tautfrontiešu apvienība” (IETA) priekšsēdētāju. Organizējām Atmodas laika notikumu atcerei veltītus sarīkojumus, tikšanās ar politiķiem, ekskursijas un izbraucienus. 2019. gada 28. oktobrī paziņoju par atkāpšanos no IETA priekšsēdētāja amata.
2015. gada 6. februārī, pēc bijušā Latvijas Tautas frontes priekšsēdētāja (1990-1992) Romualda Ražuka ierosinājuma, sāku darbu pie Atmodas laika notikumiem Iecavā veltītās grāmatas “Kaut pastalās, bet brīvi”. Darbs bija ļoti intensīvs – tās bija sarunas ar tā laika notikumu dalībniekiem, darbs ar periodiku, kā arī darbs muzeju krājumos. Pēdējais punkts grāmatai tika pielikts 2018. gada 9. martā. Grāmatas “Kaut pastalās, bet brīvi” tapšanā savu palīdzību sniedza 36 cilvēki, 3 bibliotēkas, 3 muzeji un 2 laikraksti.
Diemžēl ļoti ilgs laiks bija nepieciešams, lai grāmatu ieraudzītu papīra formātā. Bija vēršanās gan pie Iecavas novada pašvaldības, gan pie Valsts Kultūrkapitāla fonda, gan Eiropas Parlamenta deputātiem un politiskajām partijām – neviens finansiālo atbalstu sniegt nevēlējās. 2020. gada janvārī tika izveidota Speciālā komisija grāmatas “Kaut pastalās, bet brīvi!” izdošanas jautājuma risināšanai piecu cilvēku sastāvā, kura aktīvi strādāja pie iespējamiem risinājumiem. Izveidojām ļoti veiksmīgu sadarbību ar izdevniecību “Ezerrozes grāmatas”, vēlreiz vērsāmies pie Valsts Kultūrkapitāla fonda, rakstījām arī vēstuli Latvijas Valsts prezidentam Egilam Levitam. 2020. gada aprīlī, pateicoties triju uzņēmumu un četru individuālo atbalstītāju finansiālajam atbalstam, grāmata “Kaut pastalās, bet brīvi” ieraudzīja dienas gaismu!
Gan pirms, gan pēc grāmatas “Kaut pastalās, bet brīvi” iznākšanas esmu aicināts uz tikšanās reizēm gan ar skolēniem, gan senioriem, lai stāstītu par Atmodas laika notikumu nozīmi Latvijas vēsturē, kā arī par savu pieredzi, cīnoties par grāmatas “Kaut pastalās, bet brīvi” izdošanu. Esmu arī aicināts, kā referents, uz reģionālo konferenci “Vēstures peripetijas Bauskas reģionā: ceļš uz Latvijas simtgadi” 2018. gada novembrī, kurā referēju par Atmodas laika notikumiem Iecavā. Atceros, ka tas bija diezgan iespaidīgs skats – lielākā daļa referentu ir liela mēroga vēsturnieki, bet te – viens 18-gadīgs puisis.
Laika posmā no 2021. gada 19. marta līdz 28. martam skaitījos arī Bauskas novada domes deputāta kandidāts jūnijā gaidāmajās vēlēšanās, bet dažas dienas pirms saraksta iesniegšanas novada vēlēšanu komisijai, tiku “noņemts no trases”.
Esmu bijis arī 6. un 7. Jauniešu Saeimas deputāts (2016.g. -2017.g.).
Brīvajā laikā ļoti patīk lasīt, izbraukt ar velo, doties garās pastaigās.
Bibliogrāfija:
“Kaut pastalās, bet brīvi”, izd. Ezerrozes grāmatas, 2020.
MĒS PAR TEVI LEPOJAMIES, MAKSIM! PALDIES PAR SADARBĪBU!